Kad jāmaina ziemas un vasaras riepas? Noderīgi padomi. | Repairo

Kā izvēlēties riepas un tās uzglabāt?

Katram auto īpašniekam vismaz divas reizes gadā aktuāli kļūst riepu maiņa atbilstoši sezonai, izņemot tos, kam ir vissezonas riepas. Iegādāties jaunas riepas noteikti nav lēts prieks, tāpēc gribās, lai tās kalpo vairāk kā vienu sezonu un nodrošina patīkamu braukšana. Taču kā izvēlēties labākās riepas savam auto, kur uzglabāt nesezonā un cik izmaksās to nomaiņa katrai sezonai?

Riepu sezonas periodi

Ziemas riepas

01.12. - 01.03.

Vasaras riepas

01.03. - 01.12.

Riepas ar radzēm

01.10. - 01.05.

Saņem atgādinājumu par riepu maiņu, kā arī citus noderīgus padomus savā e-pastā!

Tuvojas ziema - esi gatavs!

Ziemas riepu veidi

Radžotās riepas – Ziemas riepas ar radzēm ir vērts izvēlēties, ja bieži nākas braukt pa ceļiem, kuri ir klāti ar vairāku centimetru biezu sniega kārtu. Tās ir paredzētas ekstremālākajiem ziemas apstākļiem. Ja pārvietojaties pa pilsētu, kur ceļi tiek tīrīti, tad radžotās nebūs piemērotas, tās rada lielāku skaņu, bremzēšanas ātrums ir lielāks, noturība sānslīdē sliktāka, kā arī jāatceras, ka dažās Rietumeiropas valstīs riepas ar radzēm ir aizliegtas.

Skandināvu jeb mīkstā sastāva riepas –  Šīs riepas ir labs aizvietotājs radžotām riepām gadījumos, ja tās ir aizliegtas. Piemērotas skarbiem ziemas apstākļiem, jo piemīt labas saķeres īpašības uz sniegotām, apledojošām ceļa vismām. Mīkstās sastāva riepas var lietot bez ierobežojumiem un ir klusākas par radžotām.

Eiropas jeb cietā sastāva riepas – Radītas braukšanai gan pa sniegotiem ceļiem, gan asfaltētiem. Tomēr nebūs pārāk labs sniegums šīm riepām uz stipri sniegotiem ceļiem, tāpēc tās ieteicams izmantot, ja ceļa virsma ir slapja (lieliela, mikla sniega seguma), sausa vai slapdraņķa laikā.

Pēdējo gadu labākās ziemas riepas

Dunlop SP Winter Sport 5

Premium klases riepas. Šīm ziemas riepām piemīt laba saķere uz ledus un sniegā. Tām ir zems trokšņu līmenis, kas ir piemērots pilsētām, kā arī zems degvielas patēriņš.

Vredestein Wintrac Pro

Vidējā klase. Minimāls bremzēšanas ceļa garums, un gluži kā Dunlop SP  Winter Sport 5 arī šīm riepām ir laba saķere un neliels degvielas patēriņa daudzums. Auto Bild UHP Ziemas riepu testa rezultā Vredestein Wintrac Pro ir saņēmis pirmo vietu.

Continental ContiWinterContact TS850P

Premiuim klases. Lai gan šīs ir ziemas riepas, tām ir izcila vadāmība uz sausiem ceļiem. Samazināts bremzēšanas ceļa garums, kā arī uzlabota saķere ar ceļu ziemas laikā.

Vai jau izveidoji savu Repairo profilu? Saņem īpašus piedāvājumus arī no riepu montāžas autoservisiem!

Kā izvēlēties atbilstošas riepas?

Apzīmējumi un to nozīme

Par to, lai Jūs zinātu pareizo riepu izmēru, ir parūpējies auto ražotājs norādot to īpašnieka rokasgrāmatā vai arī ielīmējot uzlīmi autovadītāja durvju iekšpusē. Paskatoties rokasgrāmatā vai atrodot uzlīmi, uzreiz būs skaidrs kāds riepu izmērs ir paredzēts Jūsu auto, pieļaujamo slodzi, ātruma indeksu. 

Tāpat arī informāciju var iegūt no jau auto uzliktajām riepām. Tiesa, uz to vienmēr nevar paļauties iegādājoties lietotu auto. Taču, ja iepriekšējais īpašnieks ir bijis atbildīgs, auto būs uzliktas atbilstošas riepas. Informāciju no riepas var nolasīt pavisam vienkārši, ir tikai jāzina ko nozīmē katrs apzīmējums un dažādie cipari.  Apskatot riepu, tai uz sāna atradīsiet veselu virkni ar burtiem un cipariem, piemēram, P220/60/R16 90H. Kā to nolasīt, atradīsi zemāk. 

Riepas tips

Svarīgi, lai riepas tips atbilst auto veidam. P burts nozīmē, ka tā ir domāta pasažieru transportlīdzekļiem. Ja LT, tad vieglajiem kravas auto. 

Riepas platums

Pēc tam seko norāde par to cik riepa ir plata no viena līdz otram sānam milimetros. 

Riepas augstums

Tas norāda uz procentuālo attiecību starp sānu malas augstumu un platumu. 

Riepas uzbūve

Ir tikai divas iespējas, kas būs norādītas uz riepas. Tas ir burts “R”, kas apzīmē radiālo riepu un burts “B”, kas apzīmē diagonālo riepu. Abi raksturo to kā riepas karkasā esošies korda slāņi novietoti. Attiecīgi R riepām tie stiepjas radiāli no apmales līdz apmalei, bet B riepām tie novietoti diagonāli no aploces malas pret otru aploces malu. 

Diska diametrs

Šis ir ļoti svarīgi izvēloties kādas riepas ņemt. Tas norāda uz platumu no vienas diska malas līdz otrai. 

Kravnesības indekss

Norāda uz maksimālo pieļaujamo svaru uz vienu riepu. To kā to aprēķina vari atrast šeit.

Ātruma indekss

Uzreiz pēc kravnesības indeksa seko ātruma indekss, jo tie ir savā starpā saistīti. Tas norāda maksimālo ātrumu kādā vari braukt ņemot vērā maksimāli pieļaujamo svaru uz vienu riepu. Piemēram, ja uz riepas ir 90H, tas nozīmē, ka riepa varēs panest 600 kg kamēr brauksi 210 km/h. To kāds ir konkrētās riepas ātruma indekss vari noteikt šeit.

Pareiza riepu uzglabāšana

Tik pat svarīgi kā pareizi lietot ir arī pareizi jāuzglabā. Ja sezonālās riepas neuzglabā kādā no uzņēmumiem, kas ar to nodarbojas, bet mājās, tad ir lietas, kas ir jāzina, lai riepas ilgāk kalpotu.

Uzglabāšanas vieta ir svarīga, jo riepas ir jāsargā no tiešajiem saules stariem, tāpēc balkons nebūtu tā labākā vieta. Nav arī ieteicams uzgalbāt mitros gaisa aptākļos, zem skaidras debess. Tumša telpa ar ne pārāk augstu, ne pārāk zemu temperatūru (no 25°C līdz 0°C).

Uzglabāšanas veidi ir dažādi. Ja riepas tiek uzglabātas bez diskiem, tad izvairoties no deformācijas, tās ir jānovieto vertikāli, viena otrai blakus. Tomēr ja riepas ir ar diskiem, tad tās labāk būtu noguldīt horizontāli vai arī ir iespējams karināt.

Auto disku veidi

  1. Kaltie – Šie diski ir ļoti viegli, jo tie tiek izgatavoti alumīnija bloku formējot augsta spiediena apstākļos un rezultātā tie ir ļoti blīvi un izturīgi. Kaltajiem diskiem lielākās priekšrocība ir tās, ka diski ir ļoti viegli, kā arī ļoti izturīgi. Tomēr tiem ir arī mīnusi. Tiem ir ievērojami lielāka cena.
  2. Lietie – Kā jau pēc nosaukuma var noprast, tad diskus pagatavo ar izkausēta alumīnija gabala liešanu formās. Bet arī liešanas tehnika ir dažāda. Lai gan lietie diski nav vieglāki par kaltajiem, tie ir viegli salīdzinot ar tērauda. Lietajiem diskiem ir arī augsta triecienizturība. Bez visām tehniskājām priekšrocībām, šie diski ir vizuāli pievilcīgāki un ir lielākas dizaina iespējas. Tomēr lietie diski ir dārgāki nekā tērauda.
  3. Tērauda – Tiek iegūti speciālā kalšanas procesā. Tiem nav augstas cenas, kā arī sitienā tie nesasplīst, tikai iespiežas, kas pasargā virsbūvi automašīnai no deformēšanās. Tomēr tērauda diski atšķirībā no viegletāla ir smagi, kas ietekmē automašīnas dinamiku. Un nav īpaši ielas iespējas izpausties estētiskumā.

Aplūko un izvēlies!

Izvēlies sev tuvāko, izdevīgāko un kvalitatīvāko autoservisu, kas piedāvā riepu montāžu un piesaki savu nākamo remontu!

Saņem auto jaunumus un padomus savā e-pastā!

Remontēt automašīnu